Välkomna till en annorlunda kväll där ni utmanas med ett klurigt mordmysterium till maten! Nytt mysterium nu i höst!
Högt uppe bland takåsarna i kvarteret Professorn har vi skapat en liten oas för våra gäster.
Våra ”Onsdagslive” är intima spelningar med utvalda mer eller mindre lokala artister. Välkomna!
Timo Räisänen gör upp med glitterpressen och tar julmusiken på fullaste allvar – på sitt eget sätt. Här ryms det stora i det lilla, det vackra i det skeva och det personliga i varje ton.
Välkomna på quiz och söndagshäng på Gästis Kafé & Matsalar. Temat är ”allmänt & onödigt vetande”. Välkomna!
Vad du än besökt för bad tidigare så vågar vi lova: Du har inte sett något som liknar Leninbadet i Varberg!
Vår mysiga restaurang i Ehrenpohlska huset, mitt emot Brunsparken. Läs om vårt utbud här!
Ett presentkort laddat med lyx och omtanke – den perfekta presenten för alla!
Pär Andin utmanar i litteraturens och kulturens tecken – välkomna att gnugga geniknölarna!
Med våra 15 000 böcker är vi Varbergs Biblioteks största konkurrent! Som gäst hos oss får du läsa vad du vill av hotellets 15 000 böcker och dessutom ta med dig din favoritbok hem.
Rum, rom och mycket mer…
På Gästis Kafé & Matsalar kan du äta lunch veckans alla dagar. Kika här för att se vårt utbud.
Kvinnan bakom Gästis berömda inredning heter Elisabeth Hallin. Det är hon som skapat den röda tråden. Läs en intervju med henne här!
Vår frukostbuffé dukas varje morgon upp i Torellska huset på samma plan som receptionen. Välkomna!
I Leninbadet kan du njuta av flera olika behandlingar. Här kan du läsa vad som finns att välja mellan.
Inget rum på Hotell Gästis är det andra likt. De har dock flera saker gemensamt: tavlorna, böckerna och den trivsamma blandningen av gammalt och nytt.
På gästgiveriet i Varberg har gäster fått mat och tak över huvudet i flera hundra år. Läs om hur Varbergs sup- och slagsmålsställe blev ett av Sveriges mest omtyckta hotell!
”Gentlemen, you may smoke!” De laddade orden yttrades av Edward VII efter sin första middag som konung av England.
Här hittar ni bland annat öppettider, frukosttider och utcheckningstider.
En trappa upp i Torellska huset ligger vår lobby & bar. Här kan man bläddra bland böcker, smutta på en drink eller ta ett bloss i vårt rökrum.
Vi har startat en insamling och skänker själva 100.000 kr – skänk en slant du också!
Havet är alltid närvarande i Varberg: stormande, skummande, solglittrande och ljummet – allt efter årstid och väder. Från Hotell Gästis
Från och med 1 jan 2023 hanterar vi inte längre kontanter på hotellet eller i vår restaurang.
Hotell Gästis är ett Svanenföretag. Det betyder att vi har klarat de hårda krav som den nordiska miljömärkningen Svanen har satt upp. Läs mer »
Det rasas och rosas varje år när Leninpriset och Robespierrepriset delas ut i Varberg. Prisfesten hålls naturligtvis på Hotell Gästis.
Vi är ett klassificerat 3-stjärnigt hotell med tillägget ”SUPERIOR”. En garanti för Dig som gäst.